Litografie

Je vynálezem Aloise Senefeldera (1771-1834)

Řadí se mezi náročnou grafickou techniku.Je to tisk s kamene,v grafice je základním a nejrozšířenějším způsobem tisku z plochy.

Princip litografie spočívá v chemických schopnostech litografického kamene,jemnozrného uhličitanu vápenatého.Litografický kámen přijímá mastnotu kresby a preparujeme-li jeho povrch leptadlem,je schopen si tuto vlastnost podržet.Při tisku pak je udržován vlhký. Kámen odpuzuje mastnou tiskovou barvu v místech, kde není kresba, zatímco pokreslená místa ji přijímají.

Na světle žlutém až šedém kameni se nakreslí litografickou tužkou nebo perem základní kresba.Takto připravený kámen se přiveze do litografické dílny k uměleckému tiskaři.

Kámen se upevní do lisu a probíhá leptání-tedy chemické procesy na kameni.

Probíhá první tisk jedné barvy a různé úpravy.Po vytisknutí základní kresby celé série se natisknou astralony. Je to pomůcka pro výtvarníka,který po vytisknutí jedné barvy na přebroušený kámen znovu nanáší kresbu, aby potřebnou barvu mohl přesněji rozkreslit.

Soutiskem 5 až 7 barev  vznikne obraz. Záleží na výtvarníkovi, jak je využívá.Tiskař se stará o technickou část a výtvarník vytváří obraz.

Výsledkem práce je série grafických listů, z nichž každý jednotlivý tisk je originálem.