FRANTIŠEK PAVLICA

GALERIE, ATELIÉR, AUTOR

Autor

Narodil se v roce 1971, žije a tvoří v Hroznové Lhotě.

Od roku 1986 je členem výtvarné skupiny klubu kultury v Uh.Hradišti, který v 80. letech vedl významný pedagog, teoretik a historik umění (v době normalizace „nepohodlný”) prof. Igor Zhoř z Brna. Ten měl bezesporu na mladého výtvarníka vliv, stejně jako v praktickém malování ho ovlivnily návštěvy u malíře Karla Benedíka z Veselí nad Moravou.

Věnuje se malbě, kresbě, grafice a ilustraci.

Zúčastňuje se kolektivních výstav, každoročně zejména projektu Setkání – stretnutie, který již tři desetiletí mapuje tvorbu výtvarníků a fotografů Uherskohradišťska a Trenčínska.

Každoročně organizuje v Hroznové Lhotě výstavy výtvarníků a také tzv. „vojšický plenér” se svými kamarády.

Přes malování klasické krajiny a expresivně pojednané obrazy s duchovními náměty se dostal k disciplíně nejtěžší – figurálním motivům a portrétům, ve kterých dodnes pokračuje. Inspirován poetikou insitních malířů a malováním bretaňského malíře Moarcha Evena vytvořil v roce 2002 plakát k Živému Betlému v Hroznové Lhotě. Tento obraz zkusil poprvé vytisknout jako barevnou litografii v dílně Františka Krňávka v Rovensku.

Během dalších dvou let stejnou technikou vytvořil jedenáct barevných litografií, v nichž námětově zpracoval různé slavnosti a folklorní události na Slovácku
(tři králové, fašank, vynášení Moreny, šlahačka, májová, žně, hody, vinobraní, dušičky, pouť na Antonínek).
Z této ucelené kolekce vydal uherskohradišťský Klub kultury s velkým úspěchem nástěnný kalendář pro rok 2008.
Stejnojmenný kalendář vydalo občanské sdružení ,,Halali” na podporu dostavby rehabilitačního zařízení pro tělesně handicapované děti v obci Vysoká-Pitárné na Osoblažsku (Ostravsko).

Jednotlivé grafiky také tvoří základ Pavlicových posledních výstav a také doprovodily jako ilustrace knihu Jiřího Jilíka ,,Jdu slováckem krásným II”.

Jako ilustrátor se podílel i na dalších knihách (povídky Josefa Janšty, 2. vydání knihy Fanka Jilíka ,,Děcka”, Františka Rybnikáře,, Mudrosloví národa hluckého”).

V Římě vytvořil výzdobu vstupní haly poutního domu Velehrad, ve Strážnici mozaiku na živnostenském domě.

Ve své výtvarné činnosti se kromě malby věnuje grafickým technikám a jejím možnostem. A to nejenom jako výtvarník, ale i jako tiskař ve své litografické dílně v Hroznové Lhotě, kterou otevřel v roce 2010.

Kontakt

František Pavlica © 2020